aktualizowane 4:23, 14 Jul 2024

Wiesz o czymś ciekawym? Napisz do nas e-mail: info@superfakty.pl

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji Prawa Zamówień Publicznych ułatwia małym i średnim firmom dostęp do zamówień publicznych, zwiększa możliwość stosowania pozacenowych kryteriów oceny, premiuje przedsiębiorców zatrudniających na umowę o pracę oraz przewiduje, że od 2018 r. zamawiający i wykonawcy będą obowiązkowo komunikować się drogą elektroniczną.

Przyjęte przez rząd rozwiązania zwiększają przejrzystość prawa, uproszczają procedury przetargowe oraz wdrażają zapisy dyrektyw unijnych. To pierwszy etap przekształcania systemu zamówień publicznych w silny instrument realizacji polityki gospodarczej i społecznej państwa.

- O wprowadzenie czytelnych reguł w zamówieniach publicznych mówiła w expose premier Beata Szydło. Budowę systemu inteligentnych zamówień publicznych zapowiedzieliśmy też w Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Teraz realizujemy te zapowiedzi proponując konkretne rozwiązania,  które będą sprzyjać rozwojowi gospodarki i rynku pracy – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Łatwiej dla małych i średnich firm
Rządowy projekt przewiduje uproszczenie i uelastycznienie procedur w zamówieniach publicznych. Skorzystają na tym zamawiający i wykonawcy, szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa. Z myślą o nich wprowadzono m.in. możliwość łatwiejszego udzielania zamówień w częściach. Zamawiający nie będzie mógł tez żądać od przedsiębiorcy dokumentów, którymi  dysponuje lub które może pobrać z ogólnie dostępnych i bezpłatnych baz danych. Zmniejszy się także ilość obowiązków formalnych na etapie ubiegania się o udzielenie zamówienia.

Najtaniej to nie zawsze najkorzystniej
W projekcie ograniczono również możliwość korzystania z kryterium najniższej ceny. Wybór najkorzystniejszej oferty powinien opierać się na korzystnym bilansie ceny, jakości i kosztów eksploatacji.

Nowelizacja wprowadza także nowy tryb udzielania zamówień – partnerstwo innowacyjne – którego celem jest promowanie innowacyjności w systemie zamówień publicznych. Partnerstwo innowacyjne umożliwi zamawianie nieistniejących jeszcze technologii i łączenie w ramach jednej procedury różnych etapów prac B+R, a nawet wdrożeń.

Preferencje za umowy o pracę i zatrudnianie osób zagrożonych wykluczeniem
Nowe przepisy wiążą system zamówień publicznych z prawem pracy. Zamawiający będą musieli wskazać te czynności wykonawcy, których wykonanie wymaga zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Prawo zamówień publicznych będzie preferować wykonawców, którzy zatrudniają pracowników na umowy o pracę. Pozwoli to większej liczbie osób otrzymywać co najmniej minimalne wynagrodzenie oraz zapewni objęcie ich systemem ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.

Przewidziano również wspieranie firm, które dbają o stosowanie klauzul społecznych. Oznacza, że w przetargach będą preferowane zakłady pracy chronionej oraz wykonawcy zatrudniający niepełnosprawnych i osoby w trudniejszej sytuacji na rynku pracy (np. po 50 roku życia i samotnie wychowujące dzieci).

Materiał prasowy Wydziału Prasowego Biura Ministra w Ministerstwie Rozwoju

 

Reklama:

Nauka języka rosyjskiego przez Skype. Lekcje uwzględniają indywidualne zainteresowania i potrzeby. Prowadzi je Polka pochodząca z Kazachstanu. Przygotowanie do matury, egzaminów, tłumaczenia biznesowe - tel. 795-703-175, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.