aktualizowane 19:03, 25 Apr 2024

Wiesz o czymś ciekawym? Napisz do nas e-mail: info@superfakty.pl

To już pewne, Facebook będzie dostępny również w gwarze śląskiej. Rozpoczęło się tłumaczenie. Zwolennicy autonomii przejdą do natarcia?

To duży sukces grupy lokalnych patriotów. Zaczęli od profilu w serwisie społecznościowym i wysyłania wniosków, aby Facebook był tłumaczony na gwarę śląską. Do akcji przyłączyło się sporo osób. Organizatorzy twierdzą, że przesłanych zostało dwadzieścia tysięcy postulatów. Trudno to na tę chwilę zweryfikować. Chęć wzięcia udziału w wydarzeniu zadeklarowało na specjalnie utworzonej stronie 12 tys osób. Zaproszonych było jednak aż 65 tysięcy internautów.

Inicjatywę poparło również część lokalnych radnych. To wystarczyło, aby zarząd Facebooka zaczął sprawę obserwować, a następnie zdecydował, że portal zostanie przetłumaczony na „śląski”. Wyboru dialektu będzie można dokonać najprawdopodobniej już za kilka tygodni, kiedy pojawi się on na liście języków.

Z sukcesu cieszy się między innymi Martin Grabowski, orędownik autonomii Śląska, na wzór Hiszpanii.

W imieniu organizatorów chcieliśmy serdecznie podziękować wszystkim organizacjom, stronom, fanpage'om, grupom, które wspierały nas przez cały czas trwania akcji. Dziękujemy również solidarności innych grup (Prusowie, Kaszubi, Podlaszucy, Wialmowianie) teraz czas na Was. Jednak największe podziękowania należą się Wam wszystkim, bo to Wy tego dokonaliście! Liczymy, że teraz nie spoczniemy na laurach i Facebook to dopiero początek na długiej drodze w walce o język śląski w mediach. Liczymy, że będziecie wysyłali maile do organizacji i prowadzili podobne akcje, bo na naszej liście możliwych firm pozostało wiele (Twitter, Naszaklasa, Outluk, Youtube, Motorola, LG, Samsung, Microsoft Office, a może kiedyś Microsoft) także do pracy Ślązacy! Teraz już wiemy, że razem potrafimy! I mamy nadzieje, że to dopiero początek!” - napisał na swoim profilu.

Czy decyzja amerykańskiej centrali Facebooka przyczyni się do wzrostu ruchów autonomicznych na Śląsku, ale również w innych regionach Polski? Na pewno zwolennikom takiego rozwiązania doda skrzydeł. Niestety ma to również i swoje złe strony. Pokaże Polskę i Polaków na świecie nie jako jednolity naród, ale posiadający wewnętrzne mniejszości narodowe.

Zbigniew Heliński

O staraniach, aby gwara śląska znalazła się wśród języków na Faceboku pisaliśmy również TUTAJ.