Wiemy, gdzie rozlokowani będą imigranci
Do Europy wchodzą tysiącami. Codziennie. Sprawdziliśmy, gdzie mają mieszkać w Polsce, chociaż to temat tabu.
Władze Lubelszczyzny zadeklarowały, że są przygotowane na przyjęcie w Lublinie kilku rodzin imigrantów. Mimo, iż papież Franciszek apelował o przyjmowanie Syryjczyków, żadna z parafii w województwie nie wyraziła ochoty na ich przygarnięcie. Bardziej gościnny jest wojewoda Wojciech Wilk, który wskazuje konkretne miejsca; Łuków, Białą Podlaską, Bezwolę i Kolonię Horbów, Lubyczycę Królewską, Szczebrzeszyn i pałac w Klemensowie.
Kuria we Wrocławiu zapowiedziała, że chętnie zajmie się 15 rodzinami. Chęć przyjęcia podobnej liczby zadeklarowała prezydent Łodzi. Również metropolita katowicki zaproponował chęć pomocy.
Wydaje się, że w skali całego kraju duże wsparcie da kościół i Caritas. Logistycznie jest przygotowany do takiej akcji. Nie wiadomo jednak, jak imigranci zareagują, na pomoc, której udziela im organizacja katolicka.
Na Pomorzu aż 120 gmin nie zgodziło się na imigrantów. Tylko 10 było za. Syryjczyków można się więc spodziewać w Sopocie, Gdańsku, Kosakowie, Gniewinie i Gdyni. Każde z tych miejsc deklaruje jednak, że ich gotowość kończy się na pojedynczych osobach.
Na przyjęcie sporej grupy przygotowuje się wojewoda mazowiecki, który powołał pełnomocnika migracyjnego. Zobaczą ich z pewnością mieszkańcy Warszawy. Poza tym rozlokowani zostaną w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym w Jachrance, Hotelu 500 w Zegrzu Południowym oraz Restauracji– hotelu „Samba” w Chotomowie. Obiekty te dysponują około 350 miejscami.
Sporo zamieszania wywołała pogłoska, że na osiedlu Dojlidy w Białymstoku stawiane mają być specjalne pomieszczenia dla uchodźców. Brak potwierdzenia, jak i zaprzeczenia tej informacji, ale Białystok, podobnie jak i Bielsk Podlaski raczej mogą się spodziewać gości. Ilu? Mówi się o kilkuset osobach. Podobnie, jak w Małopolsce, gdzie ostrożne szacunki wskazują na przynajmniej 300 osób. Dokładna lokalizacja jest jednak trzymana w tajemnicy.
Imigrantów u siebie nie chce Podkarpacie. Władze nie zadeklarowały żadnego miejsca. Również Świętokrzyskie jest na „nie”. Ale hotelarze w tym województwie, którzy liczą, że za zakwaterowanie zapłaci państwo są zainteresowani. Bożentyna Pałka-Koruba, wojewoda świętokrzyski odbiera w tej sprawie wiele telefonów.
Caritas w województwie śląskim zapowiedział, że do niewielkiej wsi Sulistrowiczki przywiezie 100 uciekinierów z Afryki. 140 mieszkańców jest przerażonych.
Władze Gogolina zaprosiły do siebie jedną, dużą rodzinę, mieszkanie dla kolejnej przygotowane jest w Chojnicach. W Nałęczowie mówi się o oddaniu uchodźcom terenu po byłej jednostce wojskowej. Władze województwa lubuskiego wyraziły ochotę na przyjęcie 17 rodzin. (Wil)
Fot. Radosław Pietruszka/PAP
Reklama:
Cywilne Biuro Śledcze - www.cbś.com.pl – Nagłośnienie nieprawidłowości, śledztwa dziennikarskie, poszukiwanie osób zaginionych, pomoc w uzyskaniu kontaktów z dzieckiem, pomoc kiedy padłeś ofiarą przestępstwa. Zapoznajcie się z ofertą. Takiego połączenia jeszcze nie było! Najlepsi do Waszej dyspozycji.
Bezpłatne liceum i gimnazjum dla dzieci z autyzmem w Aleksandrowie Łódzkim - nauka indywidualna z nauczycielem, bezpłatna rehabilitacja, opieka lekarska i pedagogiczna. Codzienny transport do i ze szkoły. Nauka na odległość za pośrednictwem komunikatora Skype, tel. 602-331-606 i (42) 276-55-88.