aktualizowane 21:18, 24 May 2019

Wiesz o czymś ciekawym? Napisz do nas e-mail: info@superfakty.pl

Niewykluczone, że już niebawem w Polsce przybędzie kilka tysięcy bezdomnych. Zostaną wypędzeni z altanek na działkach, w których mieszkają.

Przynajmniej kilka tysięcy osób w Polsce mieszka cały rok na działkach, w zbudowanych przez siebie większych lub mniejszych altanach, lub niewielkich domkach. Polski Związek Działkowców prowadzi działania, aby przejąć wszystkie te budynki, które są wybudowane niezgodnie z prawem a ich mieszkańców wypędzić na ulicę.

Sytuacja niepokoi Rzecznika Praw Obywatelskich, który sprawdza skalę problemu oraz rozważa, czy w tej sprawie nie trzeba podjąć działań, które uchronią działkowców przed utratą dachu nad głową.

- W konsekwencji działań PZD osoby niepełnosprawne i starsze, zostaną eksmitowane bez prawa do lokalu socjalnego - twierdzi rzecznik w rozmowie z dziennikarzem PAP. W jego ocenie wystarczy zgłaszać nadzorowi budowlanemu nieprawidłowości, które powinny zostać usunięte. Nie trzeba od razu pozbawiać ludzi prawa do działki, konfiskując przy okazji zarówno budynki, jak i rośliny.

Działkowcy wyjdą na ulice
2 kwietnia o godz. 12:00 przed Urzędem Miasta Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej 104 odbędzie się manifestacja działkowców, którzy obawiają się, że już niebawem zostaną bezdomni. W zgromadzeniu weźmie udział ok. 120 osób z Łodzi i Poznania. Protestujący wystąpią z wnioskiem do prezydent Hanny Zdanowskiej o powołanie nadzoru nad PZD w Łodzi.

- W dalszej perspektywie chcemy również likwidacji PZD – wyjaśniła organizatorka łódzkiego protestu Ewelina Zawadzka.

O swoich problemach działkowcy poinformowali między innymi Prezydenta Andrzeja Dudę oraz premier Beatę Szydło.

Można o nich czytać również na Facebooku, na profilu „Petycja Działkowców Polskich”: https://www.facebook.com/Petycja-Dzia%C5%82kowc%C3%B3w-Polskich-560083447475571/

Redakcja Superfaktów czeka na sygnały o wszelkich nieprawidłowościach, do których dochodzi przy okazji zarządzania ogródkami działkowymi. W tej sprawie kontaktować można się z nami pisząc na maila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Zbigniew Heliński, fot. Facebook

 

Reklama:

Cywilne Biuro Śledczewww.cbś.com.plDziennikarze śledczy do Twojej dyspozycji. Pomagamy, kiedy nie możesz wywalczyć sprawiedliwości, chcesz nagłośnić nieprawidłowość, policja nie przykłada się do wyjaśnienia Twojego problemu, poszukujesz osoby zaginionej, walczysz o kontakty z dzieckiem. Więcej na stronie.