aktualizowane 19:03, 25 Apr 2024

Wiesz o czymś ciekawym? Napisz do nas e-mail: info@superfakty.pl

1 stycznia 2017 roku wchodzą w życie przepisy ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Osoby niepełnosprawne stracą prawo do biletów ulgowych?

Sytuacja w teorii jest dość skomplikowana. Nie mówi się wprost o tym, że znikną bilety ulgowe, a jedynie, że z budżetu państwa rekompensowane będą tylko ulgi do pociągów i autobusów o charakterze użyteczności publicznej zlecanych przez organizatora transportu. Co to oznacza?

- „Ulgi na zakup biletów będą stosowane wyłącznie w tych środkach komunikacji, które minister, sejmik wojewódzki lub rada powiatu przewidują w planach transportowych. Pozostałe autobusy i pociągi funkcjonować będą na zasadach komercyjnych – bez żadnych ulg, chyba że przewoźnik z własnej woli zastosuje ulgę handlową, tj. zaoferuje jakiś upust cenowy na zakup biletu” – czytamy w portalu nie-pełnosprawni.pl.

Portal wylicza dalej, że zmiana przepisów spowoduje likwidację ulg we wszystkich dalekobieżnych autokarach PKS, w pociągach EIC oraz EIC Premium, czy choćby na trasie TLK Warszawa-Łódź.

Ulgi znikną również dla studentów i uczniów. Najbardziej jednak bulwersuje fakt, że przepisy utrudniają życie inwalidom, czyli osobom, których los dotknął najboleśniej. Ile dodatkowo zarobi na nich Skarb Państwa? Parlamentarzyści nadal będą podróżować za darmo! W autobusach, pociągach i samolotach latających w Polsce… (Z)