aktualizowane 2:18, 19 Sep 2018

Wiesz o czymś ciekawym? Napisz do nas e-mail: info@superfakty.pl

Za kilka dni poznamy wynik sekcji zwłok Magdaleny Ż., która odbyła się w Egipcie. Śledczy z Egiptu skłaniają się do tezy, że Polka popełniła samobójstwo. Nasi biorą pod uwagę wątek handlu ludźmi.

Egypt Independent – powołując się na źródła medyczne – twierdzi,  że już za kilka dni znane będą wyniki sekcji zwłok zmarłej dziewczyny. Prokurator wydał już zgodę na wydanie jej ciała stronie polskiej. Według egipskich śledczych Magdalena Ż. nie została zgwałcona. Jej zachowanie spowodowała depresja i skrajny niepokój. 

- W ten sam sposób mówią o tym ludzie w Egipcie – wyjaśnia kobieta, która przebywa w Hurghadzie. – Tezą dominującą jest to, że w samolocie Magda doznała na skutek ciśnienia jakiegoś mikro wylewu do mózgu i dlatego zachowywała się dziwnie.

To, że Magdalena Ż. padła ofiarą osób trzecich wyklucza również Krzysztof Rutkowski. Jego zdaniem kobieta popełniła samobójstwo.

Z kolei polscy śledczy biorą pod uwagę to, że Magdalena mogła paść ofiarą grupy zajmującej się handlem ludźmi. Minister Zbigniew Ziobro zapowiedział, że po powrocie do kraju ciało Magdaleny Ż. zostanie ponownie poddane badaniom.

W samobójstwo nie wierzą też internauci. Po programie „Uwaga”, w którym lansowana była teza choroby psychicznej dziewczyny w grupach, które komentują wydarzenia związane z wydarzeniami w Egipcie zawrzało.

Cywilne Biuro Śledcze - marka, którą  tworzą między innymi aktywni zawodowo dziennikarze wysłało do rzeczników Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, Prokuratury Krajowej oraz Ministerstwa Sprawiedliwości pytania, które dotyczą dochodzenia:

- Jakie czynności zostały wykonane, aby odtworzyć możliwie wszystkie chwile zmarłej Magdaleny Ż. w Egipcie?

- Czy zostały zabezpieczone wszystkie monitoringi w hotelu, które mogły zarejestrować Magdę? 

- Jeśli tak to czy widać na nagraniach dziewczynę np. w towarzystwie mężczyzn, z którymi pije jakieś napoje lub towarzysko spędza czas?

- Czy bary w hotelu, w którym mieszkała Magdalena Ż. są monitorowane? Dozorem elektronicznym objęta jest praca barmanów?

- Czy poza turystami z Polski zabezpieczono listę innych osób, które mieszkały w tym czasie w hotelu?

- Ilu gości zameldowanych było w hotelu, w czasie, gdy przebywała w nim Magdalena Ż.? Czy wszyscy zostali przesłuchani? Jakiej byli narodowości?

- Czy do hotelu, w którym mieszkała Magdalena Ż. mogły wejść osoby z zewnątrz, nie będące gośćmi hotelowymi?

- Czy wejścia do hotelu są monitorowane, a wszyscy wchodzący i wychodzący nagrywani? Jeśli tak to czy w obiekcie pojawiły się osoby z zewnątrz, które mogły mieć kontakt z Magdaleną Ż?

- Czy każda z osób wchodząca z zewnątrz i przebywająca np. w restauracji, która mogła mieć kontakt z Magdaleną została ustalona i przesłuchana?

- Czy relacje świadków mówią o tym, że Magdalena Ż. nawiązywała kontakt z jakimiś osobami, np. w restauracji? Przebywała w ich towarzystwie? Czy jeśli tak osoby te zostały zidentyfikowane?

- Czy rodzina zidentyfikowała ciało zmarłej?

- Czy pracownicy hotelu zostali sprawdzeni pod kontem ich ewentualnych powiązań z działalnością przestępczą?

- Czy zabezpieczono i sprawdzono telefony należące do obsługi hotelowej?

- Czy jest zgoda strony egipskiej na wspólne prowadzenie dochodzenia?

- Czy strona egipska dopuszcza naszych śledczych do wszystkich wykonywanych czynności? Jak układa się współpraca?

- Czy zasadne wydaje się wyznaczenie nagrody finansowej za informacje, które przyczynią się do wyjaśnienia tej sprawy?

- Czy podjęte zostały działania, które mają na celu pozyskanie wiarygodnych informatorów, którzy przyczynią się do rozwikłania zagadki śmierci Magdaleny Ż.?

- Czy kontroli poddana została dokumentacja medyczna pod kontem zaaplikowanych leków i sposobu leczenia zmarłej? Jeśli film ten przedstawia przewożenie Magdaleny Ż. do szpitala po skoku, to czy prawidłowo jest transportowana? Ze związanymi rękami i w odpowiedniej pozycji? Jak oceniają te czynności nasi specjaliści? Czy sposób transportu i pomocy po skoku miał wpływ na pogorszenie się stanu pacjentki?

- Czy sprawdzono, jakiej pomocy udzielono Magdalenie Ż. w karetce, podczas transportu do szpitala po skoku? Jak długo trwał transport? Jaki sprzęt posiadał na wyposażeniu ambulans? Czy to, co działo się w karetce było rejestrowane? (Z.H)