W Brukseli o gazie dla Polski i Litwy
Ewa Kopacz wzięła udział w Brukseli w uroczystości podpisania umowy w sprawie pomocy finansowej UE dla budowy gazowego połączenia Polska-Litwa. Gazociąg powstać ma do końca 2019 roku.
Inwestycja przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego państw bałtyckich. Wsparcie finansowe UE, w ramach instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) wyniesie 295,4 miliona euro.
- Dzięki realizacji połączenia gazowego Polska–Litwa będziemy zdecydowanie silniejsi w negocjacjach z dominującym dostawcą gazu – podkreślała premier Kopacz.
Premier dodała, że przed Polską wielki wysiłek finansowy w ramach niezbędnego wkładu własnego tej inwestycji.
Jeszcze w tym roku zostanie również uruchomiony most elektroenergetyczny między Polską i Litwą, który wzmocni integrację państw bałtyckich z rynkiem energii UE. Premier zadeklarowała, że Polska jest gotowa rozmawiać na temat kolejnych działań na rzecz integracji rynku energii w Unii Europejskiej.
Projekt połączenia gazowego między systemami Polski i Litwy ma na celu integrację rynków gazowych państw bałtyckich z jednolitym rynkiem gazu Unii Europejskiej, dywersyfikację źródeł dostaw gazu, a także podniesienie bezpieczeństwa jego dostaw. Wykonawcami projektu są operatorzy systemów przesyłowych Polski i Litwy: Gaz-System S.A. i Amber Grid. Długość gazociągu na trasie Rembelszczyzna–Jauniunai to ok. 534 km, z czego po stronie polskiej 357 km, a po stronie litewskiej 177 km.
Premier.gov.pl, fot. Lotos.pl
Reklama:
Cywilne Biuro Śledcze - www.cbś.com.pl – Nagłośnienie nieprawidłowości, śledztwa dziennikarskie, poszukiwanie osób zaginionych, pomoc w uzyskaniu kontaktów z dzieckiem, pomoc kiedy padłeś ofiarą przestępstwa. Zapoznajcie się z ofertą. Takiego połączenia jeszcze nie było! Najlepsi do Waszej dyspozycji.