aktualizowane 4:23, 14 Jul 2024

Wiesz o czymś ciekawym? Napisz do nas e-mail: info@superfakty.pl

To możliwe? Władze Stanów Zjednoczonych chcą nałożyć sankcje na jednostkę wojskową Izraela! Działanie ma być karą za stosowanie przemocy wobec Palestyńczyków.

 Mówi się o ukaraniu batalionu Netzah Yehuda, który należy do izraelskich sił zbrojnych. O planowanym nałożeniu sankcji poinformował serwis Axios. Chodzi o łamanie praw człowieka w Strefie Gazy.

Jednostka znana jest ze stosowania przemocy i brutalności wobec ludności cywilnej. To właśnie z tego powodu Izrael wycofał ją z Zachodniego Brzegu w 2022 roku. Obecnie znowu walczy tam z Hamasem.

Plany sankcji ostro skrytykował premier Izraela Benjamin Netanjahu.

- „IDF nie może być sankcjonowany!” – napisał w serwisie X. - „W ostatnich tygodniach wypowiedziałem się przeciwko nakładaniu sankcji na obywateli Izraela, m.in. podczas rozmów z administracją amerykańską. W czasie, gdy nasi żołnierze walczą z terrorystycznymi potworami, zamiar nałożenia sankcji na jednostkę IDF jest szczytem absurdu i upadkiem moralnym”.

Jeśli sankcje zostaną nałożone nie otrzyma ona od USA broni, nie będzie mogła szkolić się z żołnierzami amerykańskimi lub brać udziału w działaniach, które są finansowane przez USA. Chyba ważniejsza będzie jednak rysa wizerunkowa. USA jest najbliższym sojusznikiem Izraela.

Nie tylko Netzah Yehuda dostała się pod lupę Amerykanów. Inne jednostki w trakcie dochodzenia poprawiły swoje zachowanie. Ukarany batalion składa się z ortodoksyjnych i religijnych żołnierzy. W związku z tym mają na dodatkowy czas na modlitwę. Uczestniczą również w wykładach religijnych. (z)

Foto: Hilel Meir

Źródło: https://www.timesofisrael.com/israel-aghast-as-us-said-poised-to-sanction-notorious-idf-unit-netanyahu-a-moral-low/

Chcesz wiedzieć, o czym piszemy? Dołącz do naszej nowej grupy. Przesyłaj własne treści, jeśli znalazłeś gdzieś ciekawą informację: Wiadomości z Polski, świata, rozrywka, wywiady

Reklama: