aktualizowane 23:11, 23 Apr 2024

Wiesz o czymś ciekawym? Napisz do nas e-mail: info@superfakty.pl

 Przy pomocy kradzionych dokumentów, w ciągu ostatnich 12 miesięcy, próbowano wyłudzić aż 8,8 tys. kredytów na łączną kwotę 400 milionów złotych. System Dokumenty Zastrzeżone jest jednak coraz bardziej szczelny. W zeszłym roku zastrzeżono aż 128 tys. dowodów osobistych i paszportów.

Związek Banków Polskich od kilkunastu lat prowadzi już system do zastrzegania dokumentów tożsamości. Tylko w IV kwartale 2014 r. dzięki niemu udaremniono 2,2 tys. prób wyłudzeń kredytów na kwotę 75 milionów złotych.

Na koniec grudnia 2014 roku wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ z dokumentami, które powszechnie służą do potwierdzania tożsamości wynosiła 1,42 mln. sztuk. W ostatnim kwartale odnotowano wzrost bazy o 31,9 tysiąca dokumentów. W całym 2014 roku statystycznie, niezależnie od pory dnia i nocy, do bazy co 4 minuty trafiał nowy dokument.

„Skuteczność systemu pokazuje m.in. regularnie rosnąca liczba blokowanych prób wyłudzeń. W ostatnim kwartale było to 2,2 tys. prób na łączną kwotę 400 mln zł, a w skali siedmiu lat prowadzenia szczegółowych analiz wiemy, że zablokowano aż 54 tys. prób wyłudzeń na łączną kwotę 3 miliardów 75 milionów złotych”.

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty. Skutecznie ogranicza możliwość ich wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła. Każdy utracony dokument – np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy – powinniśmy natychmiast zastrzec w banku (nawet, jeżeli nie mamy własnego konta i nigdy nie korzystaliśmy z usług bankowych). Skradziony lub zagubiony dokument, zastrzeżony w jednym banku, poprzez System DZ, natychmiast trafia do wszystkich innych banków oraz do innych firm i instytucji uczestniczących w tym systemie. W Polsce podstawowymi dokumentami potwierdzającymi tożsamość są dowody osobiste oraz paszporty. Jednak w praktyce, w tym celu powszechnie stosowane są np. prawa jazdy, książeczki wojskowe lub nawet karty płatnicze, na których wydrukowane jest nasze imię i nazwisko.

Centrum Informacji Gospodarczej