aktualizowane 18:28, 8 May 2024

Wiesz o czymś ciekawym? Napisz do nas e-mail: info@superfakty.pl

 Premier Ewa Kopacz spotkała się w Warszawie z premierem Szwecji Stefanem Löfvenem. To kontynuacja konsultacji przed szczytem Rady Europejskiej. Dzisiejsze spotkanie potwierdza strategiczny charakter naszych stosunków – podkreśliła premier Ewa Kopacz.

Premier dodała, że Polska rozwija współpracę ze Szwecją w wielu obszarach m.in. polityce wschodniej, kwestiach bezpieczeństwa i obrony, polityce energetycznej, a także współpracy w regionie Morza Bałtyckiego. Szefowa polskiego rządu przypomniała, że Polska w lipcu tego roku obejmie przewodnictwo w Radzie Państw Morza Bałtyckiego.

 Premier Ewa Kopacz podkreśliła znaczenie spotkania przed zbliżającym się szczytem Rady Europejskiej, poświęconym kwestiom utrzymania sankcji nałożonych na Rosję oraz unii energetycznej.

 - Kluczem do silnej unii energetycznej jest solidarność Europy na wypadek kryzysu dostaw oraz przejrzystość umów i kontraktów na dostawy – powiedziała szefowa polskiego rządu. Zaznaczyła, że podpisywane umowy powinny wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne całej UE. Filarem bezpieczeństwa energetycznego powinny pozostać także rodzime źródła energii.

 Wkrótce, bo już w maju, odbędzie się kolejny szczyt Partnerstwa Wschodniego, który zadecyduje o najbliższej przyszłości tego ważnego programu – podkreśliła. Rozmowa premier Ewy Kopacz z szefem szwedzkiego rządu wpisuje się w cykl konsultacji międzynarodowych przed Radą Europejską, która rozpocznie się 19 marca.

 KPRM