aktualizowane 13:42, 17 Nov 2021

Wiesz o czymś ciekawym? Napisz do nas e-mail: info@superfakty.pl

 Pierwsza i jedyna polska projektantka, której pokazy odnotowywane są w oficjalnym kalendarzu Paris Fashion Week, zaprezentowała kolekcję jesień-zima 2015/16. Pokaz odbył się w Pałacu Monako, rezydencji Ambasadora RP we Francji.

 Dzięki Gosi Baczyńskiej już po raz czwarty polska moda prezentowana była obok projektów modowych gigantów, takich jak Chanel, Dior, Saint Laurent czy Givenchy, w ramach prestiżowego Tygodnia Mody w Paryżu. To duże wyróżnienie i sygnał, że ubrania Gosi Baczyńskiej to najwyższa półka.

 Pokaz kolekcji na sezon jesień-zima 2015/16, zatytułowanej "Frankenstein’s Dream", odbył się 5 marca w Pałacu Monako, rezydencji Ambasadora RP we Francji, w obecności Ambasadora Andrzeja Byrta. Jak wyjaśnia projektantka, inspiracją, od której wszystko się zaczęło, było stare nieme kino, film, taśma filmowa, które spowodowały, że przed oczyma pojawił się wizerunek Frankensteina. (…) Dlatego mojej kolekcji nadałam taki prowokacyjny tytuł, "Marzenie Frankensteina", czyli sen, marzenie o wieczności, o trwaniu i kontynuacji.

 Baczyńska jak zawsze zachwyciła nieoczekiwanymi połączeniami tradycyjnych kobiecych form, geometrycznych motywów i kosmicznych faktur 3D. Całości dopełniły "mroczne" dodatki – cekiny, pióra i laserowe cięcia – przenoszące w czasie i nadające całości aurę jak z kultowego filmu Jamesa Whale’a "Frankensetein" (1931), którą dodatkowo akcentowała muzyka live zaimprowizowana przez polskiego muzyka Andrzeja Smolika i perkusistę Kubę Staruszkiewicza.

 Wśród licznie przybyłych gości znaleźli się celebryci - Anja Rubik, Louis-Marie de Castelbajac, Zuzanna Bijoch, Magdalena Jagaciak czy Marie-Christine Marek, a także redaktorzy i styliści z topowych magazynów modowych.

 Więcej zdjęć z pokazu znajdziecie TUTAJ

 Ambasada Polski we Feancji, iFrancja