aktualizowane 19:03, 25 Apr 2024

Wiesz o czymś ciekawym? Napisz do nas e-mail: info@superfakty.pl

Mamy najgorsze powietrze w Europie. Sprawdźcie, gdzie w kraju oddychanie powoduje raka i jak jest w waszej miejscowości?

Zabija przede wszystkim rakotwórczy benzoalfapiren. Jego normy przekroczone są nawet o – uwaga – 500%! Wysokie stężenie tej substancji powoduje raka. Toksyczny składnik powstaje w wyniku spalania paliw przez samochody oraz odpady plastikowe w piecach.

Zanieczyszczony jest w zasadzie cały kraj. Najgorsze wyniki zanotowano między innymi w Głubczycach, Tomaszowie Mazowieckim, Opocznie, Suchej Beskidzkiej, Nowym Sączu, Wieliczce, Zakopanem, Nowej Rudzie. Najczystsze województwa to Lubuskie i Podlaskie.

Twórcy strony PolskiAlarmSmogowy.pl wyliczyli, że złej jakości powietrze zabija w Polsce 45 tys osób rocznie. Przygotowali apel do Prezydenta Komorowskiego i Premier Ewy Kopacz:

My, niżej podpisani, jesteśmy głęboko zaniepokojeni dramatyczną jakością powietrza w naszym kraju. W Polsce oddychamy najgorszym powietrzem w całej Unii Europejskiej. Średnie roczne stężenia pyłu zawieszonego czy rakotwórczego i mutagennego benzoalfapirenu (B[a]P) znacznie przekraczają poziomy dopuszczalne przez prawo polskie i unijne oraz wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia. W przypadku B[a]P dopuszczalne stężenia roczne są przekraczane nawet piętnastokrotnie, a jakość powietrza pogarsza się wyraźnie w sezonie grzewczym.
Wpływ tak wysokiego poziomu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie jest katastrofalny. Szacuje się, że brudne powietrze jest w Polsce przyczyną 45 000 przedwczesnych zgonów rocznie. Lista chorób do których przyczynia się zanieczyszczenie powietrza jest długa: astma, infekcje górnych dróg oddechowych, przewlekła obturacyjna choroba płuc, nadciśnienie, wylewy, zawały, udary rak płuc, a także szybsze starzenie się układu nerwowego. Silny i bardzo negatywny jest wpływ zanieczyszczeń powietrza na rozwój płodu.

Apel podpisało już blisko 10 tys osób, w tym Jan Nowicki i Robert Makłowicz, Grzegorz Turnau. Na stronie podane są też propozycje, dzięki którym problem ma zostać rozwiązany. Są to między innymi wprowadzenie norm jakości dla węgla i pieców węglowych, paliw, oraz innowacyjne, ekologiczne rozwiązania komunikacyjne w najbardziej zanieczyszczonych miejscach.

Niestety, mimo fatalnej sytuacji, w wielu miastach bezmyślnie wycinane są zdrowe drzewa. Nie tylko w miastach. Działania te są skrajnie nieodpowiedzialne, gdyż to właśnie drzewa, szczególnie w miastach mają zbawienny wpływ na jakość powietrza. Pamiętajcie, sam wiejący wiatr nie wystarczy, żebyśmy oddychali zdrowo.

Sprawdź, jak wygląda zanieczyszczenie w Twojej miejscowości: http://www.polskialarmsmogowy.pl/

Zbigniew Heliński, fot. tvp.info