aktualizowane 2:18, 19 Sep 2018

Wiesz o czymś ciekawym? Napisz do nas e-mail: info@superfakty.pl

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, który nakazuje akceptowanie ślubów homoseksualnych, nawet w krajach, w których nie są one dozwolone. W tym w Polsce.

Sędziowie uznali, że słowo „współmałżonek” musi być akceptowane również w krajach, gdzie małżeństwa homoseksualne nie są dozwolone.

- „Pojęcie małżonka w rozumieniu przepisów prawa Unii dotyczących swobody pobytu obywateli Unii i członków ich rodzin obejmuje małżonków tej samej płci" – czytamy w wyroku.

Jeśli więc para gejów zawarła związek małżeński za granicą po przyjeździe do Polski powinni również być traktowani, jak „małżonkowie”? Ze wszystkimi tego konsekwencjami? Przypomnijmy, że według naszej konstytucji za małżeństwo uznaje się związek „kobiety i mężczyzny”.

- „Wyrok C-673/16 stanowi oczywiste przekroczenie kompetencji UE Uderza też w porządek konstytucyjny PL oraz prawa szeregu państw członkowskich UE. Jaka reakcja MSZ RP?” – pisze na Twitterze mec. Jerzy Kwaśniewski prezes Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. (wil)

 

Reklama:

Cywilne Biuro Śledcze - www.cbś.com.pl - komercyjna marka dziennikarstwa śledczego - do dyspozycji tych, którzy padli ofiarą przestępstwa, nikt nie chce słuchać ich racji, mają poczucie, że policjanci nie przykładają się do wyjaśnienia zgłoszonej sprawy, a sędziowie są stronniczy. Nagłaśniamy nieprawidłowości w mediach. Przygotowujemy o nich materiały prasowe. Prowadzimy śledztwa dziennikarskie. Wyjaśniamy sprawy kryminalne. Uzyskujemy nowe dowody w toczących się postępowaniach i pilnujemy, aby zostały one zauważone. Obserwujemy rozprawy sądowe. Zadajemy niewygodne pytania, oczekujemy na odpowiedzi. Stajemy po stronie tych, którzy walczą o prawdę. Pomagamy w uzyskaniu przysługujących kontaktów z dziećmi. Wspieramy adwokatów. Poszukujemy osób zaginionych. Kiedy patrzymy na ręce rusza to, co do tej pory ruszyć nie chciało. Zgłaszajcie się zanim dochodzenia zostaną umorzone, a rozprawy prawomocnie zakończone. Wtedy jest tylko trudniej.