aktualizowane 23:06, 18 Jun 2024

Wiesz o czymś ciekawym? Napisz do nas e-mail: info@superfakty.pl

Jeśli preparat AstraZeneca jest tak bezpieczny, jak mówią o nim politycy, to dlaczego naukowcy szukają sposobu na leczenie zakrzepicy, która występuje po jego zastosowaniu? Znaleźli?

Jako jedni z nielicznych poinformowaliśmy, że we wstępnym dokumencie Europejska Agencja Leków potwierdziła, że efektem ubocznym przyjęcia preparatu AstraZeneca może być zakrzep krwi. Agencja zdecydowała nawet, że powiadomi o tym w ulotce preparatu.

Problem został zdiagnozowany
Andre Holme, profesor i główny lekarz Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo powiedział, że za zakrzepicę po przyjęciu szczepionki odpowiadać może silna reakcja immunologiczna organizmu. Według oficjalnych informacji trzech pracowników służby zdrowia w Norwegii trafiło z ciężkimi zakrzepami do szpitala po przyjęciu preparatu AstraZeneca. Jeden z nich zmarł z powodu wylewu krwi do mózgu.

Podobne reakcje organizmu wystąpiły również u trzynastu mieszkańców Niemiec. Tam problemem zajmowali się specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Greifswaldzie. Doszli oni do wniosku, że zakrzepicę zatrzymać mogą duże dawki immunoglobin, czyli cząsteczek białka, które produkuje nasz układ odpornościowy. Ich zadaniem jest osaczenie oraz zniszczenie wirusów, bakterii oraz pasożytów.

Terapia nie została jednak wystarczająco dobrze sprawdzona. Nie wiadomo do końca, jak zareaguje organizm, który otrzyma dodatkowe przeciwciała w połączeniu z tymi, które wymuszane są przez szczepionkę. Po przyjęciu szczepionki do lekarza powinni zgłosić się ci, u których wystąpiły: ból głowy, napady padaczkowe, paraliż, zaburzenia mowy.

Zbigniew Heliński

Źródła: The Local, Radio Zet

Czytaj też: Śmierć? Dopuszczalny efekt uboczny!

 

Reklama: