aktualizowane 2:18, 19 Sep 2018

Wiesz o czymś ciekawym? Napisz do nas e-mail: info@superfakty.pl

Wystawa zatytułowana „Indie. Ludzie i wierzenia” prezentuje zdjęcia wykonane przez Rafała Glonka, toruńskiego podróżnika, oraz eksponaty z kolekcji Muzeum Okręgowego w Toruniu. To głównie tkaniny i ozdoby pochodzące z kilku stanów Indii, zwłaszcza Orisa i Arunachal Pradesh.

Na fotografiach Rafała Glonka ujęte są przede wszystkim największe święta hinduistyczne. Jedno z nich - Święto dzbana - odbywa się co trzy lata i obchodzone jest w dwunastoletnim cyklu, w takich miastach jak: Allahabad (stan Uttar Pradeś), Hardwar (Uttarańćal), Udźdźajan (Madhja Pradeś) i Nasik (Maharasztra).

Na wystawie zaprezentowane zostaną również zdjęcia ukazujące nie tylko wyznawców hinduizmu podczas świąt, ale także interesujące miasta indyjskie - a wśród nich Kalkutę, New Delhi, stan Radżastan i piękne zakątki Indii oraz ludzi je zamieszkujących. Ponadto wystawione będą obiekty ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Imprezą towarzyszącą będzie spotkanie z Rafałem Glonkiem; opowie on o niezwykłym święcie MahaKumbh Mela, którego był naocznym świadkiem.