aktualizowane 2:09, 12 May 2020

Wiesz o czymś ciekawym? Napisz do nas e-mail: info@superfakty.pl

Osoba pracująca w innym państwie Unii Europejskiej podlega w zakresie ubezpieczeń społecznych ustawodawstwu państwa, w którym wykonywana jest praca – uznał Sąd Najwyższy.

Sąd Najwyższy rozstrzygnął spór, jaki zaistniał między kobietą, której ZUS nakazał zapłatę zaległych składek, mimo, iż posiadała umowę o pracę na Słowacji. Pierwsze dwie rozprawy kobieta przegrała. Dopiero Sąd Najwyższy przyznał jej rację.

Wyrok jest precedensowy i niejako odbiera Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych prawo do kwestionowania umów zawartych w innym państwie Unii Europejskiej. Stwierdza jednoznacznie, że ZUS nie ma prawa żądać płacenia swojej składki w przypadku podjęcia pracy w granicach wspólnoty.

Zakład może jednak zwrócić się do organów państwa, w którym umowa została zawarta o sprawdzenie zakwestionowanych umów. (Z.H)

 

Fot. infakt

 

Reklama:

Cywilne Biuro Śledczewww.cbś.com.pl – Nagłośnienie nieprawidłowości, śledztwa dziennikarskie, poszukiwanie osób zaginionych, pomoc w uzyskaniu kontaktów z dzieckiem, pomoc kiedy padłeś ofiarą przestępstwa. Zapoznajcie się z ofertą. Takiego połączenia jeszcze nie było! Najlepsi do Waszej dyspozycji.


Bezpłatne liceum i gimnazjum dla dzieci z autyzmem w Aleksandrowie Łódzkim - nauka indywidualna z nauczycielem, bezpłatna rehabilitacja, opieka lekarska i pedagogiczna. Codzienny transport do i ze szkoły. Nauka na odległość za pośrednictwem komunikatora Skype, tel. 602-331-606 i (42) 276-55-88.