aktualizowane 19:03, 25 Apr 2024

Wiesz o czymś ciekawym? Napisz do nas e-mail: info@superfakty.pl

Od 18 maja zaczną obowiązywać nowe, zaostrzone przepisy karania kierowców. Sprawdźcie, co się zmieni.

Kierowanie bez uprawnień

Obecnie kierowanie pojazdem bez uprawnień stanowi wykroczenie, za które przewidziana jest kara grzywny, z wyłączeniem sytuacji, gdy osoba kierowała pojazdem w czasie obowiązywania orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, który to czyn stanowi przestępstwo określone w art. 244 kodeksu karnego.

Od 18 maja jazda bez uprawnień pozostanie wykroczeniem, ale tylko dla tych, którzy nigdy nie mieli prawa jazdy. Poza grzywną będą mogli oni zostać ukarani również zakazem prowadzenia pojazdów.
Zdecydowanie surowiej karani będą kierowcy, którym uprawnienia do prowadzenia pojazdów zostało cofnięte. Mogą oni spodziewać się nawet kary pozbawienia wolności do lat 2.

Pijani kierowcy

W znowelizowanych przepisach zaostrzono sankcje dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz dla kierujących, którzy - znajdując się w tym stanie - spowodowali wypadek drogowy. Wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat.

Pijani kierowcy, niezależnie od orzeczonej kary zapłacą też obligatoryjnie karę pieniężną nie mniejszą niż 5 tys. (pierwsze ukaranie) lub nie mniejszej niż 10 tys. złotych, w przypadku recydywy. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.

Ponadto w kodeksie karnym wykonawczym dodano nowy art. 182a, przewidujący możliwość orzeczenia przez sąd zmiany sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Z możliwości tej ukarany będzie mógł skorzystać nie wcześniej, niż po upływie co najmniej połowy orzeczonej kary.

Zatrzymanie prawa jazdy

W ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy, tj. w przypadku rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) oraz przewożenia nadmiernej liczby osób. W praktyce, ujawnienie takiego czynu będzie skutkowało zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzyma ten dokument - za pierwszym razem na 3 miesiące.

Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami - jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

(źródło: BPiRD KGP)