aktualizowane 2:18, 19 Sep 2018

Wiesz o czymś ciekawym? Napisz do nas e-mail: info@superfakty.pl

Jednym z wydarzeń, jakie towarzyszą targom Polagra Food 2017 w Poznaniu jest Światowa Konferencja Halal. Na jej otwarciu mają zostać odczytane fragmenty Koranu. Dla muzułmanów przygotowane zostało również miejsce do modlitwy.

Oto, jak mówi o tym wydarzeniu jeden ze współorganizatorów targów. Muzułmanin z Polskiego Instytutu Halal:

Targi odbywać się będą w dniach 25-28 września w siedzibie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Pojawią się na nich przedstawiciele przemysłu spożywczego z całego świata. Jednym z punktów imprezy będzie Światowa Konferencja Halal. Wystawcy i goście zastanowią się również, w jaki sposób sprawić, aby do Polski przyjeżdżało więcej turystów z krajów arabskich. Czytanie Koranu, w ramach konferencji zaplanowano na godzinę 9:30. Muzułmanie, którzy będą obecni na targach będą mogli modlić się w specjalnie na ten cel wydzielonym pomieszczeniu.

- Już jakoś strawiłbym modlitwy muzułmanów, w końcu gdzieś się pomodlić muszą, ale czytanie Koranu w jakimkolwiek miejscu targów to przesada i prowokacja - powiedział nam jeden z wystawców, który chciał pozostać anonimowy. - Mnie to zraziło. Czy w krajach arabskich czyta się publicznie Pismo Święte?

Termin „halal” oznacza mięso, które jest dozwolone do spożycia przez muzułmanów. Jest to mięso w ich mniemaniu czyste, ponieważ podczas uboju nie odcinają zwierzęciu od razu głowy (co zatrzymuje większość krwi w ciele), a jedynie główną arterię, przez co pozwalają krwi wypłynąć całkowicie z organizmu zwierzęcia.

Rozmówca na filmie przekonywał, że w Polsce coraz więcej firm otrzymuje certyfikat na produkcję żywności dozwolonej dla muzułmanów. Zezwoleń tych udziela właśnie Polski Instytut Halal.

Program imprezy znajdziecie TUTAJ.

Zbigniew Heliński