aktualizowane 22:46, 13 Oct 2023

Wiesz o czymś ciekawym? Napisz do nas e-mail: info@superfakty.pl

Mieszkaniec Teofilowa w Łodzi wyrzucił przez balkon reklamówkę pełną pieniędzy. Namówił go do tego fałszywy prokurator. Oszust został ujęty.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi zauważyli podczas patrolowania osiedla Teofilów w Łodzi mężczyznę, który zachowywał się bardzo dziwnie. Rozmawiał przez telefon, rozglądał się nerwowo na boki, a jednocześnie zerkał na jeden z balkonów. Postanowili go obserwować. W pewnej chwili ktoś zrzucił mu reklamówkę. Mężczyzna podniósł ją i zaczął szybko odchodzić. Gdy zobaczył policjantów zaczął uciekać. Został zatrzymany. Okazało się, że w reklamówce, którą ma przy sobie znajduje się 33 tysiące złotych. Nie były to jego pieniądze.

- Chwilę wcześniej wyłudził je od 62-letniego mieszkańca bloku – wyjaśnił Oficer Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. - Podawał się za prokuratora.

To nie jedyne pieniądze, jakie otrzymał. Godzinę wcześniej poinstruował przez telefon lokatora, aby pobrał z banku 19.500 zł i zostawił je przy pobliskim śmietniku. Wyłudzony łup udało się odzyskać. 25-latek trafił do aresztu.

Uwaga:
Przestępcy, nieustannie modyfikują metody oszustw, wymyślają wciąż nowe. Podają się za policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji lub komend. Straszą potencjalne ofiary utratą oszczędności w przypadku, gdy nie będą z nimi współpracować. Najczęściej wybierają osoby starsze, dzwoniąc na telefony stacjonarne. Przekonują o konieczności przekazania pieniędzy, obiecując, że za chwilę w nienaruszonym stanie zostaną zwrócone. Gdy to potrzebne, oszuści zdobywają adres pokrzywdzonego podając się za pracowników firm kurierskich i wmawiając seniorom, że mają dla nich przesyłkę, na której adres jest nieczytelny.

Nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych ani adresu!
Nie informuj, w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności!
Nie ufaj nieznanym rozmówcom i weryfikuj przekazywane przez nich informacje!
Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom!
Po takim telefonie zadzwoń na policję z innego aparatu i powiadom o usiłowaniu wyłudzenia pieniędzy!
Policja nigdy nie prowadzi działań operacyjnych przez telefon! Policja nigdy nie wymaga poświęcenia Twoich oszczędności do jakichkolwiek celów! Policja nigdy nie przekazuje telefonicznie informacji na temat prowadzonych działań operacyjnych, ani policjantów biorących w nich udział!

(wil), foto: KWP w Łodzi

 

Reklama:
Spotkało Cię coś złego? Padłeś ofiarą przestępstwa? Wydaje Ci się, że Policja nieprawidłowo bada Twoją sprawę lub sędzia jest stronniczy? Ktoś nie chce zapłacić za Twoją pracę, towar, usługę? Chcesz nagłośnić nieprawidłowości w swojej sprawie? Zgłoś się. Cywilne Biuro Śledcze - prasowe biuro śledcze jest do Twojej dyspozycji. Praca dziennikarza śledczego to doskonałe uzupełnienie wysiłków Twojego mecenasa. Zajmujemy się również trudnymi sprawami kryminalnymi i gospodarczymi. www.cbś.com.pl