aktualizowane 21:30, 8 Feb 2018

Wiesz o czymś ciekawym? Napisz do nas e-mail: info@superfakty.pl

W ciągu najbliższych dni na Półwyspie Koreańskim może wybuchnąć wojna. Świat odwraca się od Korei Północnej. Stany Zjednoczone szykują atak?

W pobliże Korei zbliżył się amerykański lotniskowiec Carl Vinson, kilka niszczycieli i krążowników rakietowych. Wojska USA, razem z sojusznikami z Korei Południowej przygotowują się też na lądzie. Oficjalnie do manewrów o kryptonimie „Ćwiczenia na Pacyfiku 2017”. Południowokoreańskie Ministerstwo Obrony Narodowej twierdzi jednak, że siły zbrojne są gotowe odeprzeć prowokację wojsk z północy. Dodaje, że może chodzić o przeprowadzenie testów z bronią atomową.

Niezwykle ważne dla sprawy mogło mieć spotkanie prezydentów USA i Chin. Po rozmowach Chiny odmówiły przyjęcia węgla z Korei Północnej i najwyraźniej, jeśli doszłoby do konfliktu nie zrobią nic aby powstrzymać Stany Zjednoczone. Najprawdopodobniej podobnie zachowa się Rosja, chociaż tutaj sytuacja jest bardziej skomplikowana. Stosunki pomiędzy tymi dwoma krajami są bardzo napięte od momentu ataku rakietowego na Syrię.

Władze Korei Północnej twierdzą, że są przygotowane na inwazję. (Z)