aktualizowane 20:08, 17 Apr 2024

Wiesz o czymś ciekawym? Napisz do nas e-mail: info@superfakty.pl

Przedziwna reakcja na lek przeciw Covid-19. Pacjentom w ciągu kilkunastu godzin zmieniał się kolor oczu! Z ciemnych na niebieskie.

Pierwszy pacjent to sześciomiesięczny chłopiec z Tajlandii. Leczony był w Bangkoku. Kolor jego oczu zmienił się z ciemnobrązowych, na jasnoniebieskie. Co ciekawe, oczy zmieniły kolor zaledwie w ciągu osiemnastu godzin od zastosowania Fawipirawiru. Efekt ustąpił po pięciu dniach od odstawienia leku.

W 2021 roku podobne skutki uboczne wystąpiły u 20-leniego mężczyzny z Indii.

 - „Założyliśmy, że niebieskawy odcień rogówki może być powiązany z fawipirawirem i doradziliśmy pacjentowi, aby natychmiast zaprzestał stosowania leku” - podano w artykule opublikowanym przez zespół z Medicine Healthway Hospitals w Indiach.

W przypadku chłopca naukowcy napisali, że ta fluorescencja „może wynikać z działania leku, jego metabolitów lub dodatkowych składników tabletki, takich jak dwutlenek tytanu i żółty tlenek żelaza”.

Favipirawir został zatwierdzony w Japonii, Rosji, Ukrainie, Uzbekistanie, Mołdawii i Kazachstanie, a w 2020 r. otrzymał zezwolenie do stosowania w nagłych przypadkach we Włoszech. W Polsce nie jest używany. (z)

Tekst źródłowy: https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-12483005/Baby-boys-eye-color-changes-covid-treatment.html, foto: Chulabhorn Royal Academy

Przeczytaj również: Polscy żołnierze pojadą bronić Ukrainy?

Chcesz wiedzieć o czym piszemy? Polub nasz profil. Zapraszamy też do nowej grupy na Facebooku. Wolne, niezależne informacje: https://www.facebook.com/groups/1456559251832872

 

Reklama: